Ilyen volt a divat a 20. században - Pompoint méteráru webáruház - méteráru, méteráru webáruház, bútorszövet, textil szublimálás, ajándékok

Uppsz

Ilyen volt a divat a 20. században

2017. november 13.

A 20. századi divatiparban a divattervezők és az ipar párharca dominált leginkább. A divattervezők egyszerre vállalkozó szelleműek és művészek, míg az ipar a ruhaneműk és kiegészítők nagy tömegbeni előállítását képviselte.

Párizs, a divat bölcsője

Párizs, a mai értelemben vett divat bölcsője már a 20. század legelején erre a két egymással ellentétes ágazatra bontotta a divatszakmát: az exkluzív, egyedi gyártású divatcikkekre (haute couture), és a tömegellátásra termelő konfekcióra. A konfekció a textilipar készruhák tömeges gyártásával foglalkozó ága.

Párizs, a divat bölcsője

A haute couture, azaz az egyedi gyártású divatcikkek

A divat fejlődésvonala az 1960-as évekig töretlenül zajlott, a divat a haute couture-höz igazodott. A haute couture csak a társadalom elit rétegét szolgálta, számukra készített kézzel varrt remekműveket, a divatszalonok számítottak az ízlés kizárólagos letéteményeseinek. A felső tízezer öltözködését próbálták utánozni a kisebb szabóságok, a varrónők és a háziasszonyok is, akik a divatlapokból és az utcán látott kreációkból merítettek ihletet.

Mit viselt az alsóbb osztály?

A munkások és parasztok körében a divat egészen a második világháborúig csak hallomás útján terjedt. Ezen néprétegben még a 20. század elején is ki-ki azt viselte, amit a mestersége diktált.

Ilyen volt a divat a 20. században

Mi az a prêt-à-porter?

Az 1960-as évektől a társadalom hagyományos felosztása előkelőkre és dolgozókra túlhaladottá vált és a fiatalok is részt akartak venni a fogyasztásban. Ebben az időszakban jött létre az haute couture és a konfekció között a minőségi készruha, a prêt-à-porter.

Tudtad, hogy 1963-ban kezdtek megjelenni a designerek?

1963-ban fiatal tervezők egy csoportja átvette az addig alkalmazott modellezők funkcióját, és Amerikában ezen új tervezőket designereknek kezdték hívni. Ezek a designerek vitték be a köztudatba a prêt-à-porter kifejezést.

Ilyen volt a divat a 20. században

Hosszútávú tervezés

A prêt-à-porter, azaz készruhagyártás hosszú ciklusokban gondolkodik, és jelentős a megrendelt mennyiség is, így az évi két kollekció megtervezésével megbízott tervezőknek mér 1 évre előre fel kell tudniuk mérni az igényt, amit a vásárlók támasztanak, előre ki kell találniuk, hogy vajon az “utca embere” mit fog akarni hordani akkor, amikor az új kollekció az utcára kerül?

Az első ruha butikok megnyitása

Az 1970-es években a legtöbb nagy divatház készruhát árusító üzletet (“butikot”) nyit, és megjelenik egy új üzlettípus, a márkabolt, ami eredeti tervezésű, de alacsonyabb árú cikkeket árusít.

Szövetek az általad megálmodott mintával